GY.I.K.



  • Biztosítás

    Az "Épületeink"-nél található a biztosító és a kötvényszám.

    A Pécs-Szigeti II. Lakásfenntartó Szövetkezet minden épülete érvényes tömb-biztosítással rendelkezik.


    Sokszor kérdezik, hogy mi tartozik a tömbbiztosítás fogalma alá.

    Az épületek tömbbiztosítása az épület közös részeire vonatkozik (lépcsőház, kaputelefon, tető, stb…)

    A lakásokban a bejárati ajtón belül a lakó dolga, hogy a lakását egyéni felelősségbiztosítással ellássa. /ha egy lakó leáztatja az alatta levő lakást és az felelőtlenségből történik (mosógép hibás csatlakoztatása, fürdőkád hibás vízzárása stb.), az nem a tömbbiztosítás terhére van./
    Egy lakásban akkor terjed ki a tömbbiztosítás felelőssége, amennyiben a közös vezetékek meghibásodásából történik a kár. /pl.: a wc hátfalban levő hideg vagy meleg vizes cső, a legfelső szinten a tető beázásából származó kár./

    Amennyiben valaki kárt okoz a másik lakásban és nincs saját biztosítása a Szövetkezet csak segíthet a kár rendezésében. Ha a kárt mégis a tömbbiztosítás terhére próbálják meg kifizettetni: a Szövetkezet elnökének jóvá kell hagynia a károkozás tényét/elismerni a károkozást, hogy a tömbbiztosítás terhére kifizetésre kerüljön. A nem a Szövetkezet által okozott kár nem kerül kifizetésre!

    Ezt a rendszert azért vezetjük be, mert minél több kár van kifizetve a tömbbiztosítás terhére, annál magasabb lesz az éves biztosítás díja (amit a közös költségben fizetnek), így a következő évben a közös költséget emelni kell.


    Fel az oldal tetejére

  • Mi a teendőnk lakásunk eladása vagy új lakás vásárlása esetén?

    Lakás eladás illetve vásárlás esetén javasoljuk, hogy a két fél együtt keresse fel a Szövetkezet irodáját a teendők és a naprakész fizetési állapot egyeztetése érdekében.
    Elérhetőségek megadása szükséges: telefonszám, levelezési cím, e-mail cím. (lásd: regisztrációs lap)
    Minden lakás egyedi kódszámmal rendelkezik.

    Fel az oldal tetejére

  • Mi a lakás használati díj és hogyan kell fizetni?

    A közös tulajdon üzemeltetési, karbantartási, felújítási költségeit a tulajdonosoknak a tulajdoni hányad alapján kell viselniük. A használati és egyéb díjak teljesítése az Erste Banknál vezetett 11600006-00000000-18514539 sz. számlára átutalással, ill. az ERSTE bankfiókokban készpénzfizetéssel vagy a Szövetkezet irodájában kártyás fizetéssel történhet, mindig a tárgy hó 15.-ig beérkezéssel.

    Fel az oldal tetejére

  • Hogyan kell fizetni a közüzemi díjakat?

    1. Áramszolgáltatás:
      Az áramdíj számlázása és beszedése az E-on Áramszolgáltató hatáskörébe tartozik.

    2. Gázszolgáltatás:
      Gázdíj számlázása és beszedése az FŐGÁZ Gázszolgáltató hatáskörébe tartozik.

    3. Távfűtés, használati melegvíz ellátás:
      Távfűtés
      Távfűtéses épületeknél a Pécsi Távfűtő Kft. a szolgáltató.
      Épületeink egy részénél a fűtés elszámolása légköbméter szerint történik. Költségosztóval felszerelt lakásoknál egyedi elszámolás szerint, a TECHEM havi, vagy éves leolvasásával korrigált a fűtés elszámolása.
      Fizetés havi átalánydíjjal, fűtési szezon végi leolvasás és felosztás alapján elszámoló számlázással. A felosztás a radiátorokra szerelt és hitelesített költségosztók adataival történik oly módon, hogy a teljes fűtési díj 50 %-a tulajdoni hányad (légköbméter) alapján, 50 %-a a költségosztók adatai alapján kerül kiszámításra.
      A Techem Kft. által elkészített felosztás a PÉTÁV-hoz kerül végleges kiszámításra és díj elszámolásra.
      Használati melegvíz:
      Negyedévenként melegvíz-mérő leolvasás, a fűtés számlázással együtt. (csak vízmelegítés számlázás)

      A fenti szolgáltatási dijak számlázása és az elszámolás PÉTÁV hatáskörben történik.

    4. Víz ellátás- szennyvízelvezetés:
      Az épületekhez egy bekötési fővízmérő tartozik, amelyen mért teljes vízfogyasztás a számlázás alapja.
      A lakásokban mellékvízmérők vannak felszerelve, melyeket főmérővel egy időben a vízszolgáltató olvas le.
      A főmérő és a mellékmérők összesített adatai a legtöbb esetben eltérnek, a különbözetet a lakásokra a fogyasztás arányában felosztásra kerül.

      A viziközmű törvény lehetővé teszi a mellékmérő alapú számlázást a teljeskörű mérősítés esetén.

      Szövetkezetünk kezelésében lévő valamennyi épületnél ez megvalósult, tehát a mérés és elszámolás mellékmérő alapú.

      A vízszolgáltatás és a díjbeszedés (számlázás) a Tettye Forrásház Zrt. hatáskörébe tartozik.

      A vízórák cseréje, hitelesítése:
      A lejárt melegvíz-mérőket jelenleg a PÉTÁV térítés nélkül cseréli hitelesített mérőkre.
      A hidegvíz-mérőket 8 évenként a vízszolgáltató cseréli külön díjazás ellenében hiteles mérőkre. Szolgáltatási szerződést csak hiteles mérő esetén köt a vízszolgáltató. Ha valamelyik lakásban hiteles vízmérő nincs, (lejárt hiteleségű) akkor a főmérő és almérők fogyasztásának különbözete ezt a lakást terheli. A használati melegvíz célú vízfelhasználást szintén a vízszolgáltató számlázza.

    5. Szemét szállítás:
      A számlázás közvetlenül a tulajdonos nevére történik három havonként

    Fel az oldal tetejére

  • A lakásom biztosítását a szövetkezet intézi?

    A Lakásszövetkezet épületei az Allianz Hungária Biztosító Zrt.-nél, az UNIQA Biztosító Zrt.-nél és az AEGON Magyarország Általános Biztosító Zrt.-nél vannak biztosítva tömbbiztosítással.
    A biztosítás az épületek szerkezeteiben, közös közmű vezetékeiben, külső üvegeiben keletkezett és azok meghibásodásai miatt okozott károkra vonatkozik. A tömbbiztosítás nem vonatkozik a leáztatásból és egyéb, egyéni és szavatosi felelősség körébe tartozó károkra.

    Fel az oldal tetejére

  • Klímaberendezés a homlokzatra felszerelhető?


    Klimához hozzájárulási nyilatkozat itt tölthető le:   

    Klíma berendezés felszerelése a Pécs Szigeti II. Lakásfenntartó Szövetkezet kezelésében lévő épületeknél.

    Jóváhagyta a Szövetkezet Igazgatósága 2018. 07. 25. –i határozatával.
    Az egyre szaporodó klímaszerelések és azok anomáliái szabályozást kívánnak, összhangban az általános érvényű építési a helyi Önkormányzat előírásaival, valamint a Lakásszövetkezeti (2004. évi CXV.) törvény vonatkozó rendelkezéseivel az alábbiak szerint:

    - A 312/2012. (XI.8.) kormányrendelet értelmében a split klímakészülékek felszereléséhez nem kell építési engedély (épület tartószerkezeti érintettségét kivéve)
    - A területünkön a helyi, kerületi előírások nem korlátozzák a közterületre néző külső határoló szerkezetekre, falakra a klíma kültéri egységének felszerelését.
    - Lakásfenntartó Szövetkezetünknél az alábbi szempontok, kötelességek betartása esetén:

    A homlokzatra a split klíma kültéri egysége szerelhető, a törvény vonatkozó paragrafusának (III. fejezet 11.§) kötelező betartásával.
    A tulajdonos minden tervezett építkezés megkezdését köteles a Szövetkezet vezetőségének bejelenteni.
    Kültéri egység elhelyezését megelőzően – miután a homlokzati fal közös, a Szövetkezet tulajdonában van - a közvetlenül érintett tulajdonostársak írásbeli hozzájáruló nyilatkozata beszerzése (közvetlen szomszédok) a Szövetkezetnek bemutatása kötelező.
    A kültéri egység elhelyezése csak az érintett lakás homlokzatán, falfelületén, erkélymellvédjén lehet. A faláttörés helyreállítása - az esetleges vezetéki elhúzás szerelőcsatornában - esztétikusan készüljön.
    A kültéri egységnél kivezetett kondenzvizet gondosan, zárt vezetékben kell levezetni csepegés-mentesen, a szomszédos tulajdonok zavarása nélkül. A tulajdonos törekedjen az alacsony zajszintű, minőségi split klíma beépítésére. Ablakklíma nem szerelhető a magas zajszintje miatt.
    Az épület közös homlokzat-felújítása, hőszigetelése esetén a Szövetkezet felhívására a tulajdonos az egység le- és felszerelést köteles elvégezni, saját költségén.

    Pécs, 2018. 07. 25.

    Szaklajda Vékási Anett
    elnök


    Fel az oldal tetejére

  • A lakásomon kívül végezhetek átalakítási munkákat?

    A fentiek értelmében az épületek határoló szerkezetein és a közösségi területein bármilyen átalakítás csak a Szövetkezet engedélye alapján lehetséges.

    Fel az oldal tetejére

  • Tároló:

    Az ingatlan nyilvántartásban nincs jelölve.
    Az egy emeleten lakók közösen használják a tárolót.

    Fel az oldal tetejére

  • Számlaadás Lakásfenntartó Szövetkezetünk esetében.

    A lakásszövetkezet az a jogi személyiségű személyegyesülés, amelyet az alapítók vagyoni hozzájárulásával, alapszabály elfogadásával, a cégjegyzékbe történő nyilvántartásba vétellel gazdálkodó szervezetként, lakóépületek, személygépkocsi-tároló, műhely, üzlet- és irodahelyiség (építésére) – esetünkben – fenntartására alapítottak. (2004. évi CXV. Törvény - Lsztv. 2.§ (1) bek.)

    A lakásszövetkezet a tagok, nem tagok tulajdonában álló lakásokat, a szövetkezet tulaj-donát képező személygépkocsi-tárolót, műhelyt, irodát, raktárt tartja fenn.

    A megfogalmazás ellenére a lakásszövetkezet nem építőipari vállalkozás, mert törvénnyel meghatározott tevékenységi köre kizárólag saját tulajdonú, ill. hasznosítás érdekkörébe tartozó ingatlanok létrehozását és fenntartását végezheti. A lakásszövetkezet nem vállal-kozási tevékenysége az, amelyet az építés és a fenntartás körében ténylegesen felmerült költségeinek figyelembevételével, nem nyereségszerzés céljából végez saját maga, tagjai és nem tag tulajdonosai részére.” (Lsztv. 56.§ (1) bek. 5. pont) és ezzel kapcsolatban nyere-ségszerzésre nem törekedhet. A működési- és közös költségekre év közben havonta beszedett összeg még nem minősül ellenértéknek, mert annak felhasználási jogcíme nem ismert. A közgyűlés év végén a tény-leges kötelezettségek alapján fogadja el az éves előirányzat felhasználását és dönt a ma-radvány felosztásáról, vagy előírja a tagok pótbefizetési kötelezettségét. A közös költség havonta fizetendő összegéről nem állapítható meg, hogy mennyi a közüzemi szolgáltatás adóköteles ellenértéke, mennyi a lakóingatlan-kezelés adóköteles ellenértéke, továbbá mennyi a felújítási alapba kerülő összeg, úgy a lakásszövetkezet közüzemi szolgáltatása, lakóingatlan-kezelési szolgáltatása nem tekinthető teljesítettnek. Annak ellenére, hogy fize-tés történt, a havonta fizetendő közös költség nem tekinthető előlegnek sem, hiszen még előre nem konkretizálható teljesítésekre történik a fizetés. A lakásszövetkezet által végzett karbantartási tevékenység a hibaelhárítás, tervszerű időszaki karbantartás a lakásszövet-kezeti tulajdonban levő ingatlanrészek állagának és rendeltetésszerű használhatóságának biztosítása, ennek érdekében a megelőző - és felújításnak nem minősülő - javítási munkák elvégzése, illetőleg egyes közösségi berendezések cseréje (Lsztv. 56.§ (1) bek. 1.2)

    Természetesen a lakásszövetkezeti közösség által igénybevett (közös tulajdonra eső) köz-üzemi szolgáltatásokat nem kell a lakókra továbbterhelni, az ilyen költségek fedezetét ké-pezi az ún. közös költség.

    Ebből az következik, hogy lakásszövetkezetnek lehetősége nyílik arra, hogy évente egyszer állítson ki az Áfa törvény 43. §-a szerinti bizonylatot (mivel a teljesítéssel nem egyidejű a havi fizetés) Ekkor a számlán vagy nyugtán (vagy azt helyettesítő bizonylatokon, kimutatá-sokon) a teljesítési idő a tárgyévet lezáró közgyűlés napja.

    Szövetkezetünk a befizetéseket az egyéni „tulajdonosi folyószámlán” a honlapján az ügy-félkapun keresztül (www.szigeti2lakszov.hu) folyamatosan (havi frissítéssel), levélben pedig féléves- és éves egyenlegközléssel tájékoztatja a tag és nem tag tulajdonosait a havi befi-zetésekről, egyenlegről.

    Az évi zárásról (a december 31-i állapotról) készített kimutatásokat – mely tartalmazza az év folyamán a bevételeket, a javítási-fenntartási és szokásos szövetkezeti általános kiadá-sokat, valamint a felújítási alapot érintő összeget - a Szövetkezet egészére és épületekre bontva, (mérlegszerűen) a Közgyűlésünkre történő felkészüléshez rendelkezésre bocsátjuk, (honlapunkon, e-mailben és postai úton) a tulajdonosok szavazással történő jóváhagyása céljából. Ez az anyag és az év-végi egyéni folyószámla-kivonat teremti meg a „számlasze-rű” állapotot.

    Fel az oldal tetejére

  • Villamos energia teljesítmény növelése társasházi lakásunkban.

    Teljesítménybővítésre abban az esetben lehet szükség, ha egy vagy több új nagy fo-gyasztót szeretnénk üzemeltetni a meglévő elektromos készülékek mellett. Ilyen fo-gyasztó lehet egy elektromos tűzhely, villanybojler, klíma berendezés. Általánosságban elmondható a háztartásokban a fogyasztók száma, ahogy növekszik, úgy a lakás áraméhsége is egyre nagyobb, és egyre gyakrabban válik szükségessé a teljesítmény növelése.

    Az alábbi szempontokra figyelemmel lehetséges a növekvő villamos igény kielégítése, a kívánt amperszám emelése.
        Mekkora az igényelt névleges áramerősség?
        A mért és méretlen fővezeték állapota.
        A mérőhely műszaki állapota.
        A jelenleg rendelkezésre álló amperszám.

    Miután az E.ON telekhatáron belüli villanyszerelési munkát nem végez, így kérjük, legel-ső lépésként válasszon egy regisztrált villanyszerelőt, aki elvégzi az épületen belüli vil-lanyszerelési munkálatokat. Ezen költségek Önt terhelik. Lehetősége van arra, hogy meghatalmazással további feladatokkal is a regisztrált szerelőt bízza meg, hogy Önnek még kevesebb ügyintéznivalója legyen.
    A villanyóra plombáinak eltávolítását 2017. január1-től kizárólag regisztrált villanyszerelő végezheti. Regisztrált villanyszerelő nem csak a kivitelezési munkákban nyújt teljes körű szolgáltatást, hanem az E.ON ügyintézés folyamatát is magára vállalhatja.
    Az ügyintézés a plombák (zárpecsét) bontásától az igénybejelentés benyújtásán ke-resztül, egészen az új szerződés kézbe adásáig, a teljes dokumentáció beszerzését magában foglalja.

    Helyszíni teljesítménynövelés feltételei:
    A lakossági felhasználóknál a tulajdonos kezdeményezésére végzett beavatkozások során a csatlakozási teljesítmény a műszaki korlát maximumára, de legfeljebb 32 A összáram értékre növelhető külön rendszerhasználói igénybejelentés nélkül a csatla-kozó és mérőberendezés műszaki korlátainak figyelembevételével. (A helyszíni telje-sítménynövelés a lakossági felhasználó csatlakozási pontján felszerelt mindennapszaki mérés kismegszakítóira vonatkozik.)

      Teljesítménybővítéssel kapcsolatos főbb tennivalók és fizetési kötelezettségek:
        Lakás villanyszerelésének felülvizsgálata, bővíthetőség megállapítása.
        Szerelési nyilatkozat kiállítása teljesítménybővítéshez.
        Fővezeték csere a villamos hálózat mért és méretlen oldalán.

    Regisztrált villanyszerelő felülvizsgálja a ház, lakás elektromos rendszerét. A vizsgálat során megállapításra kerül a fogyasztásmérő szekrény, mért fővezeték és a villamos hálózat műszaki állapota, terhelhetősége, a vezetékek keresztmetszete.
    Ilyenkor sajnos kellemetlen meglepetések érhetik a tulajdonost.
    Amennyiben a meglévő villanyszerelés állapota nem engedi meg a kívánt teljesít-ménybővítést, úgy a lakás vagy ház (lépcsőház) elektromos rendszerét fel kell újítani (bővíteni). Ennek költsége a teljesítmény növelését kérő tulajdonost terheli.

    A teljesítménynövelést igénylő nyomtatványon a házkezelő Szövetkezet hozzájáruló aláírása nem jelenti a költségek átvállalását.

    Fel az oldal tetejére

  • Szellőző tisztítás - Szakvélemény

    SZAKVÉLEMÉNY

    A Lakásfenntartó Szövetkezet közgyűlése által jóváhagyott, a 2018 – 2019. évek főbb célkitűzései között szerepel (lásd beszámoló je-lentés) valamennyi paneles épületünk esetében - a vitatható de a Laktász által is megerősített – rendeleti előírás alapján szükséges a mellékcsatorna-kürtők szakvállalkozással történő kitisztítása, 3 éven-kénti bizonylatolása, mely épületenként kb. 400 eFT költség-igényű. Ez a feladat kivitelezői kapacitás és fedezet függvényében 2 éven belül végrehajtandó program.

    A feladat előkészítése során megvizsgáltuk a vonatkozó - Országos Tűzvédelemről szóló 54/2014. (XII.05.) BM. számú rendelet előírásait - a 98. fejezet Szellőztetés témakörben, különös tekintettel a kivéte-lekre.

    A 196. §. (5) szerint csak a 14 méternél magasabban lévő legfelső használati szinttel rendelkező lakóépület központi szellőző rendsze-rére vonatkozik a 3 évente kötelező és annak elvégzését igazolan-dó tisztítási kötelezettség.

    Épületeink fogadószintje részben pinceszinti tárolót, vagy garázst, hő-központot tartalmaznak, csökkentett belmagassággal. A foga-dószinti belmagasság 2,40 - 2,50 m, a lakószintek 2,80 m szerkezettel növelten.

    Esetünkben a földszint + négy emelet, un. „többszintes panel” leg-felső lakásszintjének padlónívója - 11,0 – 12,5 méter - között van. A rendelet előírása tehát az épületeink központi szellőző rendszeré-nek kötelező tisztítására nem vonatkozik.

    Sajnálatos, hogy érdekvédelmi szervezetünktől (Laktász) ez esetben sem kaptunk tisztázó, értelmező rendeletmagyarázatot, állásfogla-lást. Melléklet: kivonat a 54/2014. (XII.05.) BM. számú rendelet 98.fejezetről

    Pécs, 2018. 08. 08.

    Blaskó József
    építési- beruházási szakértő


    Fel az oldal tetejére



Ajánlott minimum felbontás: 1024 x 768
Design:    GL-Soft Bt. Pécs